Důležité informace pro klidnou dovolenou na Maledivách

Cestovní doklady, vízum

Občané ČR, kteří cestují na Maledivy, musí mít platný cestovní pas, jehož platnost musí přesahovat dobu pobytu na Maledivách. Turisté, kteří v posledních šesti měsících pobývali v oblastech výskytu žluté zimnice, musí mít i mezinárodní očkovací průkaz s potvrzením o očkování proti žluté zimnici.
Existuje bezvízový styk. Při vstupu do země je nutné vyplnit registrační lístek, kde se mimo jiné musí uvést i místo pobytu. Přihlašovací povinnost neexistuje.
Vzhledem k tomu, že země v nejbližším okolí (Indie, Srí Lanka) vyžadují platnost pasu až šest měsíců, doporučuje se pro případ mimořádných událostí (např. hospitalizace) minimální platnost cestovního pasu šest měsíců.
Zkontrolujte si, prosím, platnost Vašeho cestovního pasu!
 

Důležité upozornění – doklady pro cestování s dítětem od 26.6.2012

Od 26.6.2012 mohou děti do 15 let cestovat pouze s vlastním cestovním dokladem – tj. vlastním cestovním pasem či s vlastním občanským průkazem (OP pouze v rámci EU). Tento může být na základě žádosti vydán i občanovi mladšímu 15-ti let. Případně dítě musí mít jiný druh cestovního dokladu v souladu se zákonem č. 329/1999 Sb., o cestovních dokladech, ve znění pozdějších předpisů.

Internet

Internetové kavárny se nacházejí na Malé, obvykle v ceně cca 45 Rf/hod. Na dalších ostrovech nabízejí přístup na internet hotely (obvykle v business centru, většinou formou předplacené karty). Cena připojení je 5 – 12 USD/30 min. Moderní resorty mají přípojku pro vysokorychlostní internet přímo na pokojích, máte-li vlastní notebook.

Celní předpisy

Absolutně zakázáno je dovážet narkotika, zbraně a pornografický materiál. Alkohol nemůžete dovážet bez potřebného povolení. Porušení celních předpisů je přísně sankcionováno. 
Co se týče vývozu je zakázáno vyvážet korály a ostatní úlovky z mořského dna či želví krunýře. 

Zavazadla

Všechna zavazadla musí být před odevzdáním dopravci řádně uzamčena kódovým nebo visacím zámkem. Vně i uvnitř každého zavazadla by měla být jmenovka se jménem a úplnou adresou Vašeho trvalého bydliště. Letecký dopravce neodpovídá za ztrátu či poškození některých předmětů (šperky, peníze, fotoaparáty, kamery, mobilní telefon, rádio apod.) a proto je doporučujeme dát do svého příručního zavazadla, které budete mít po celou dobu letu u sebe. Do tohoto zavazadla rovněž doporučujeme uložit veškeré Vámi užívané a potřebné léky. Podle mezinárodně platných bezpečnostních předpisů je přísně zakázáno mít během letecké přepravy u sebe nebo v příručním zavazadle jakékoliv zbraně, střelivo, nože, nůžky a jakékoliv nebezpečné předměty. Tyto předměty si uložte do zavazadla, které na letišti předáte do odbavení do zavazadlového prostoru. Některé nebezpečné předměty jsou zcela vyloučeny z letecké přepravy a nesmí se převážet v příručních ani odbavených zavazadlech. Jejich seznam je uveden na letence, kde naleznete i další důležité informace. Dále Vás chceme upozornit, že dopravce neodpovídá za křehké nebo zkáze podléhající předměty uložené v zavazadlech. Pokud dojde k jakékoliv škodě na Vašem zavazadle, jeho obsahu nebo věci, které jste předali letecké společnosti k přepravě, nechte si okamžitě po zjištění škody vystavit protokol o škodě u přepážky letištních reklamací (Baggage Claims). Bez tohoto potvrzení nemůže být vyřízen Váš případný nárok na odškodnění. Poté, co projdete pasovou kontrolou, se nemůžete již vracet zpět do prostoru před ní. 
Důležité upozornění: delegát ani zástupce naší místní CK nemá do budovy letiště přístup, nemůže být nápomocen při vyřizování reklamace.
Povolená hmotnost zavazadel je uvedena ve Vaší letence. Příruční zavazadlo by nemělo přesáhnout váhu 5 kg a jeho rozměry by neměly být větší než 45x35x15 cm. 
 

Ubytování

Upozorňujeme klienty s časným příletem do destinace, že pokoj může být k dispozici až po 14. hodině a poslední den pobytu je nutné opustit pokoj zpravidla do 12.00 hodin. 12. hodinou končí i objednané stravování.  Tyto podmínky vycházejí z mezinárodně platných dohod.  
 

Zastupitelské úřady

ČR nemá na Maledivách zastupitelský úřad, nejbližší konzulární úřad ČR je honorární konzulát v Colombu, kde se komunikuje anglicky. Česky se lze domluvit s velvyslanectvím ČR v Dillí.
Při ztrátě cestovního pasu: Je třeba navštívit v Male "Department of Immigration" a požádat o vydání náhradního cestovního dokladu, tzv. "Identity Certificate", na který je možno dostat se letecky zpět do ČR.

Telefonování

Mobilní telefonní síť má největší pokrytí v atolech North Male, South Male a Ari, ale i v ostatních atolech není problém s mobilním pokrytím. O2, T-Mobile i Vodafone mají s Maledivami podepsanou roamingovou smlouvu. Takže stačí před odjezdem aktivovat roaming. 

Elektrické napětí

Na Maledivách neexistuje rozvodná síť elektrické energie. Všechny resorty využívají dieselové generátory, které jsou obvykle v provozu 24 hodin denně (palivo je jednou z nejdražších komodit). Male má svého centrálního dodavatele elektřiny, který je poměrně spolehlivý. Většina osídlených ostrovů má své generátory, které v mnoha případech běží jen večer mezi 18-23 hod. Baterka proto může být leckdy dost důležitým pomocníkem. Dodávka elektrického proudu se pohybuje od 220 – 240 V, 50 Hz AC. Většina resortů má koupelnách více užitné zásuvky, které akceptují holicí strojky na 110 V s výběrem přesné konfigurace. Pro ostatní přístroje nad 110 V potřebujete transformátor. Většina používaných typů zásuvek akceptuje zástrčky se třemi kolíčky, ale mohou být použity i jiné typy a pak je třeba multizásuvkový adaptér.

Očkování, nemoci

Pro cestu nepotřebujete žádné očkování ani léky proti malárii.
Korály - nejčastějším nepříjemným zraněním v moři je říznutí o korál. Korál je ostrý materiál a zavadit o něj znamená pořezat se. Poněvadž korály zabíjí svou kořist jedem, dostanou se vám pravděpodobně jeho jed a malinká zrnka ulámaného korálu do rány. Následkem i pouze malého říznutí může být dlouhodobé a bolestivé hojení. Každé říznutí o korál je třeba důkladně vymýt pod tekoucí vodou a poté ránu ošetřit antiseptickým přípravkem. Na některých resortech doporučujeme obuv do vody!
Je nutno se chránit před obtížným hmyzem. V době mezi soumrakem a úsvitem noste dlouhé kalhoty a chraňte si i paže a ostatní odkrytá místa. Používejte repelentní přípravky, nanášejte je opakovaně každé 4 hodiny.
V podstatě však na ostrovech, kde jsou ubytovací kapacity, se s tímto obtížným hmyzem prakticky vůbec nesetkáte, poněvadž všude se požívají přístroje a zařízení na hubení tohoto hmyzu, přesto repelentní přípravky doporučujeme.
Může být riskantní, pokud si budete v případě zdravotních problémů dělat diagnózu a léčbu sami, proto raději vyhledejte kvalifikovanou pomoc. Některé velké turistické resorty mají svého rezidentního lékaře, v jiných případech je třeba jet do Male, nebo do nejbližšího hlavního města daného atolu, popřípadě přijde doktor k vám.
V těchto případech skutečně využijete své zdravotní pojištění. První pomoc vám poskytne každá recepce hotelu a také zaměstnanci půjčoven potápěčského vybavení. Pokud sami nedokážou pomoci, zařídí příjezd lékaře, případně i převoz do nemocnice. Základní zdravotnická péče je na slušné úrovni, náročnější zákroky se však provádějí na Srí Lance, v Singapuru nebo v S.A.E. 

Rady, důležitá upozornění, zkušenosti

Pokud víte, že je nebudete potřebovat, ponechejte své peníze, doklady, víza, letenky, apod. v podepsané a zalepené obálce v pokojovém sejfu. Udělejte si vždy kopie Vašich dokladů. Resort nenese odpovědnost za jakékoli ztráty.
Oblečení je důležité přizpůsobit místnímu rovníkovému klimatu, proto je vhodné lehké světlé oblečení, pokrývka hlavy, sluneční brýle s UV filtrem, opalovací krém s vysokým ochranným filtrem a hydratační krémy po opalování. Vzhledem k vlhkému podnebí se doporučují oděvy z bavlny. Určitě si s sebou nezapomeňte zabalit alespoň nejzákladnější potápěčské vybavení, tj. potápěčské brýle, šnorchl a ploutve.
Je důležité neplavat mimo laguny v hlubokém moři, protože zde existuje nebezpečí silných proudů.
Je třeba dávat si dobrý pozor na kvalitu pitné vody, doporučuje se konzumovat pouze vodu balenou v plastikových lahvích s neporušeným uzávěrem. Jelikož je voda odsolená, nedoporučujeme její konzumaci z vodovodního kohoutku – na ostrovech v restauracích a barech se nemusíte obávat žádné nákazy.