Potápění na Maledivách

Podmořský svět je je nejlepším důvodem proč cestovat právě na Maledivy. Všechna maledivská letoviska jsou zařízená pro milovníky šnorchlování a potápění a všechny minimálně jednou denně pořádají pravidelné potápěčské exkurze a výlety spojené se šnorchlováním.
Zdejší podmořská zákoutí jsou naprosto fantastická a nabízejí úžasnou viditelnost a rozmanitost. Navíc zdejší vody jsou teplé natolik, že nepotřebujete ani potápěčský oblek. Díky skvěle vybaveným základnám a profesionálnímu přístupu jsou Maledivy také vhodným místem pro absolvování potápěčského kursu.
Většinu ostrovů lemuje laguna s písčitým dnem, jejíž hranice vyznačuje abrazní plošina (faru), což je mělký pás tvořený uhynulými i živými korály. Na vnějším okraji této plošiny pak začíná strmý korálový sráz, který se svažuje do hlubin. Právě u těchto srázů panují nejvhodnější podmínky pro šnorchlování – tzv. house reef. Resorty, které tento útes nemají, pořádají pak plavby a vyjížďky k vhodným šnorchlovacím lokalitám v okolí. Jedny z nejlepších house reef mají následující resorty: Kuredu, Olhuveli, Gili Lankanfushi, Vilamendhoo, Biyadhoo, Eriyadu, Mirihi, Vadoo, Ellaidhoo, Filitheyo, Reethi Beach, Embudu Village, W Retreat
Sestup do modravých hlubin oceánu patří mezi nejúchvatnější atrakce a Maledivy jsou známé jako prvotřídní potápěčská lokalita. Zdejší rozmanitost živočišných druhů je nepředstavitelná, máte skvělou šanci spatřit jedny z největších mořských živočichů – obří manty, dvoumetrové pyskouny obrovské a setkání s přátelskými maledivskými žraloky již vstoupilo do potápěčských legend. Navíc zde máte příjemně teplou vodu, viditelnost klesající jen výjimečně pod 25 metrů a profesionálně vedené potápěčské základny. To vše jsou důvody, proč se potápěči na Maledivy stále rádi vracejí.
Na Maledivách najdete stovky potápěčských lokalit, přičemž skoro z každého resortu je jich dostupných několik desítek.

Maledivské lokality je možné rozdělit do 4 kategorií:
Útesy – reef – nejzajímavějšími částmi každého korálového útesu jsou jeho okraje, které se v podobě srázů svažují do hlubin. Lemové útesy také zpravidla nabízejí výborné podmínky pro noční ponory.
Kandu - jsou hluboké průlivy mezi ostrovy, útesy a atoly, kterými do nich a z nich během přílivu a odlivu proudí voda z Indického oceánu. Ta je zdrojem velkého množství živin ve formě přinášeného planktonu. Planktonem živící se drobní živočichové jsou pak zdrojem potravy pro větší a větší predátory. Na konci tohoto žebříčku stojí samozřejmě žraloci - především šedí a útesoví. Kromě nich tyto oblasti vyhledávají i další velcí živočichové jako např. manty, rejnoci, tuňáci, barakud. Tyto lokality jsou voleny pro svou hloubku nejčastěji pro ranní ponory.
Thily je podmořský útes, který vznikl uvnitř rozsáhlého atolu. Tyto korálové formace jsou většinou kruhovitého či protáhlého tvaru a končí v hloubkách 5-15 m pod mořskou hladinou. Některé z nich se dají obeplavat během jediného ponoru, ale jako všechny ponory na Maledivách i tyto jsou nejbohatší na život na straně, odkud přicházejí z oceánu živiny. Giri jsou pak ještě menší korálové útvary než thila, jedná se spíše o homole uprostřed atolů. Je to výběžek sahající skoro až k hladině.
Vraky – většina z nich leží na vnějších svazích korálových útesů a jsou rozlámané na kusy, které jsou pokryté silnou vrstvou korálů. Některé z nich byly potopené úmyslně, aby se zvýšila traktivita daných lokalit z pohledu potápěčů.